Genel, Haberler

Hostesleri kampta yetiştiriyor…

Genç havacı, kabin memurlarını geliştirdiği ‘kamp modeliyle’ eğitiyor. Haftanın 7 günü öğrencileriyle vakit geçiren başarılı eğitmen, onları gece-gündüz gerçekleştirdikleri tatbikatlarla uçuşa hazırlıyor.
Gündoğdu’nun hayatı, 2003’te Atatürk Havalimanı’nda Çelebi Hava Servisi’nde yer hostesliği görevine başlamasıyla değişmiş. Burada yaklaşık 1 yıl çalışan Gündoğdu, daha sonra Onur Air, THY ve diğer özel havayollarında kabin memuru olarak görev almış. Bu süreçte ultralight (çok hafif) tipi döner kanatlı hava aracı gyrocopter uçuşlarına merak saran genç havacı, hostesliği bırakarak gyrocopter pilotu olmaya karar vermiş. Bu idealini de kısa sürede gerçekleştirip Türkiye’de gyrocopter lisansı alan ilk kadın pilot olmayı başarmış.
İKİ RESİM SERGİSİ AÇTI
Uçuş sırasında fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyen Hatice Nur Gündoğdu, iki sergi açtı. İlk kişisel fotoğraf sergisini geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde açan Gündoğdu, buradan elde ettiği geliri şiddet mağduru kadınlar için bağışladı. Başarılı fotoğrafçı, ikinci kişisel sergisini, Küçükçekmece Belediyesi Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde açtı. Gündoğdu, ‘Gökyüzünden Türkiye’ isimli 45 fotoğraftan oluşan serginin gelirini ise gelecek ay açılacak Avrupa’daki en büyük diyabet merkezi olma özelliğini taşıyan Diyabet Köyü’ne bağışlayacak.
YETİŞTİRDİĞİ HOSTESLER GÖREVDE
Gyrocopter pilotu olabilmek için eğitimlerine devam eden Gündoğdu, bir süre önce de kabin memuru yetiştirmeye başladı. Türkiye’nin üniversite kapsamındaki ilk yüzde yüz iş garantili kabin memuru yerleştirme kursunun, Onur Air ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşmesini sağlayan Gündoğdu’nun, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (UZAYTEM) yetiştirdiği öğrencileri, Onur Air’de önceki gün uçuşlara başladı. İkinci grup ise 4 Mayıs’ta eğitim programına dahil oldu. 6 Temmuz’da mezun olacak kabin memuru adayları, bir ay da Onur Air’de eğitimlerini tamamlayıp gökyüzüyle buluşacak. Kabin memurluğu eğitimiyle ilgili üçüncü grup mülakatlar ise temmuzda gerçekleşecek. Eğitimle ilgili bilgilere Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin resmî web sitesi ile kabinmemuru.net adresinden ulaşılabiliyor.
GYROCOPTER PİLOTU YETİŞTİRECEK
Bir yandan gyrocopter pilotu eğitmeni lisansı almak için kendi eğitimlerine de devam eden başarılı havacı, 18 ay sonra tamamlanacak kabin memuru yetiştirme projesinin ardından gyrocopter pilotu yetiştirmeyi hedefliyor. UZAYTEM’deki Ultralight Okulu’nda eğitmen olarak görev almak istediğini anlatan Hatice Nur Gündoğdu, bu okuldan da genç pilotlar mezun etmeyi hedefliyor.
Özel kampa giriyorlar
Hatice Nur Gündoğdu, kabin memuru adaylarını psikolojik yönden en iyi şekilde hazır hale getiren kamp sistemini ilk defa hayata geçirdiklerini ifade ederek, uygulamanın yaygınlaşmasını istiyor. Öğrencilerle haftanın 7 günü birlikte vakit geçirdiklerine ve gece-gündüz tatbikat yaptıklarına dikkat çeken başarılı eğitmen, Kızılırmak Deltası’nda survivor gibi birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini anlatıyor.