Genel, Haberler

Necmettin Erbakan Üniversitesi; Türkiye ve Avrupa’nın İlk Gyrocopter Kadın Pilotu Üniversitemizde

Üniversitemiz TULPAR Havacılık Topluluğu, Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk kadın gyrocopter (kaldırma kuvvetini serbest olarak dönen rotor pallerinden itme kuvvetini ise motor ile sürülen rotor düzlemine dik olan bir pervane aracılığıyla sağlayan helikopter) pilotu olan Hatice Nur Gündoğdu’yu ağırladı. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemizde akademisyenler ve öğrencilerle buluşan Hatice Nur Gündoğdu,  hem 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü hem de Dünya Havacı Kadınlar Haftası vesilesiyle bir konferans verdi.   

Konferansta Pilot Hatice Nur Gündoğdu gyrocopterin temel özelliklerinden bahsedip, yer hizmetler memurluğundan başlayarak pilotluğa kadar olan tecrübelerini öğrencilere aktardı. Havacılıkta kadının önemine değinen Gündoğdu; ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, Akrobasi Timi Türk Yıldızları’nın ilk kadın pilotu Esra Özatay, Türk yapımı ilk eğitim uçağı olan Hürkuş’un başmühendisi Aylin Ararat ve Türkiye’nin ilk F-16 kadın pilotu Binbaşı Berna Şen’i öğrencilere örnek gösterdi.

Havacılıkta tüm birimlerin bir bütün olarak hareket ettiğini vurgulayan Gündoğdu; “Dispatcher, operasyoncu, kabin memuru, pilot… Ne olursanız olun havacı olun.” ifadelerini kullandı.

“Neyi Arıyorsan O’sun Sen”

Konuşmasını, Mevlana’nın; “Neyi arıyorsan O’sun sen” sözleriyle bitiren Hatice Nur Gündoğdu, Dünya Havacı Kadınlar Haftası dolayısıyla, IWOAW; merkezi Kanada’da bulunan ve ülkelerin etkinlik yarışı içerisinde olduğu Dünya Havacı Kadınlar Haftası Enstitüsü Pembe Uçak Uçurma Etkinlikleri kapsamında, IWOAW portalında Türkiye’ye yarışmada destek olan TULPAR Havacılık Topluluğu ve öğrencilerle birlikte pembe kağıt uçak uçurdu.

 

Hatice Nur Gündoğdu kimdir?

Hatice Nur Gündoğdu İstanbul 1985 doğumludur. Eğitimini Psikoloji alanında almış olsa da, kendisi 12 yıldır havacılık sektörüne hizmet etmiştir. Üniversite hayatının ilk yıllarında Çelebi Hava Servisinde ‘Yer Hizmetleri’ departmanında göreve başlamış sonra Onur Hava Yolları’nda uçuculuk hayatına ilk adımı atmıştır.

Birçok havayolu tecrübesinin yanı sıra, özel jetlerde ‘business cabin chief’ olarak görev almıştır. Aynı zamanda pilotaj eğitimi de alan Hatice Nur Gündoğdu, Türkiye ve Avrupa’nın ilk kadın gyrocopter pilotudur. Hususi Pilot Lisansı ve Ultralight Pilot Lisansına sahiptir. Havacılık dergilerine yazarlık yapmış pek çok TV programına konuk olmuştur. Gökyüzü Fotoğrafçılığı da yapan Gündoğdu, pek çok sayıda sosyal sorumluluk projesi oluşturup sergiler açmıştır.

Türkiye’nin İlk İstihdam Garantili Kabin Memuru Eğitim Projesini Ondokuz Mayıs Üniversitesinde gerçekleştiren Hatice Nur Gündoğdu; Işık Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Onur Hava Yolları için “İstihdam Garantili Kabin Memurluğu Eğitimi” projesini yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.